DEĞERLER EĞİTİMİ

 denildiğinde herkesin aklına kültürel ögeler gelmektedir. Halbuki bu ögeler ulusal ögelerdir. Örneğin geleneksel oyunlar gibi… Fakat  daha çok global ögeler üzerine kurulmuştur. Örneğin doğruluk, arkadaşlık gibi…

Avrupalı ülkelere baktığımızda aslında bu etik değerler daha da ön planda olduğunu görebiliriz. Örneğin bir iş ilanında bile dürüst, çevresine uyumlu, arkadaş canlısı gibi terimler görebiliyoruz. Fakat ülkemiz hala daha iş ilanlarında belgelere bakmaya devam etmektedir.

Peki nedir bu değerler derseniz bir çok terim sıralayabiliriz. Bunların temelinde ise iyi insan olmak vardır. Bu değerler genetik ile gelmeyen, okul ve çevre ile öğrenilen değerlerdir. Bu değerler bir kişinin kendini tanımasını ve kendi ile uyum içinde olmasını sağlar. Bu eğitim sayesinde öğrenciler neyin doğru olduğu konusunda yorum yaptığı gibi aynı zamanda bu yorumlarını da davranışa dönüştürebilmektedirler.

 toplumsal değerlerin kazandırılmasında etkili olduğu gibi aynı zamanda eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, sebep sonuç ilişkisini kestirme, problem çözme becerilerini geliştirme gibi hedefleri de bulunmaktadır. Bu çalışmalar yapılırken grup çalışmaları, oyun gözlemleri, yaratıcı dramalardan yararlanılmaktadır.

Her ne kadar bu konuda da belirli eğitimler yapılmaya çalışılsa da yine kağıt üzerinde kalmaktan ileriye gidememektedir. Bunun eğitiminin verilmesi gerekliliği bilinci oluşturulamamıştır. Bu değerlerin toplumun gelişmesi, değişmesi ve ilerlemesi için önemli olduğu vurgulanmalıdır.

 

Okulumuzda BeylikdüzüHadımköyEsenyurtBahçeşehirAlkent200 civarında gelen öğrencilerimize servis hizmeti verilmektedir. Diğer semtler için irtibata geçebilirsiniz.

anaokulu eğitim